Türkiye çamur banyosunun faydaları açısından oldukça avantajlı bir coğrafi bölgede yer almakta. Farklı bölgelerde çeşitli etkilere sahip kıymetli içerikleriyle kaplıcalar, ılıcalar, doğal kaynak suları, toprağın içeriğindeki alüvyonlar, mineraller, her derde deva içerikler; suların yol boyunca temas ettiği dağlardan, nehirlerden taşınarak; özel karışımlar oluşturuyor. Bu özel çamurlarla ve doğal kaplıca sularıyla hazırlanan çamur banyosu, sadece cildi güzelleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda birçok hastalığa da çare olabiliyor.

Günümüzde hiçbir yan etkisi bulunmayan bu çamur banyolarının yararlarından çok fazla faydalanan insanlar var. Peki bu çamur banyosu nedir ne tip sağlık sorunlarında faydalı olur hep birlikte bu soruların cevaplarını öğrenelim…

Çamur banyosu nedir?

Çeşitli içeriklere sahip ılık çamurun vücuda uygulanması ve etkisini göstermesi için belirli bir süre tutulması şeklinde uygulanan bakım kürü’dür. Yüz bölgesine uygulanan bazı özel çamur maskeleri de olmasına rağmen, çamur banyosu genellikle boyun bölgesine kadar vücudu çamurda tutmak suretiyle gerçekleştirilir. Sonrasında herhangi bir şampuan, sabun, krem kullanılmadan soğuk suyla yıkanması gerekir.

Çamurun farklı ve çeşitli içerikleri olabilir: Örneğin içeriğinde radyoaktif elementler ve kükürt bulunan çamurun romatizmaya, cilt hastalıklarına, ciğer ve dalak rahatsızlıklarına, sindirim ve sinir sistemlerine iyi geldiği biliniyor. Volkanik kül ve çeşitli mineraller içeren bazı çamurlarla yapılan çamur banyoları da cildi onarıp, güzelleştiriyor. Çamur banyoları çeşitli vitamin ve doğal antibiyotik içerikleri de barındırıyor.

Neye yarar?

Çamur hafif ağrı ve acıları iyileştirir, kan dolaşımını hızlandırır, kasları rahatlatır, organizmayı güçlendirir, stres atmayı sağlar, cildi derinlemesine temizler, arındırır, bakım yapar, yumuşatır.

Hücreleri yeniler

Kolajen üretimini artıran bir antioksidan olduğu için cildin yaşlanma sürecini yavaşlatır. Yaşlanma etkilerini iyileştirir.

Sıkılaştırır

Cilt üzerinde bulunan ölü hücre ve diğer pisliklerin atılmasını sağladığı için sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Hormonları dengeler

Hormonları dengeleyerek, regl dönemi öncesi sendromu adı verilen dönemin ve regl döneminin rahatsızlıklarını ve negatif etkilerini hafifletir.

İltihap kurutur

Yorgunluk, aşırı zorlanma veya bazı hastalıklar (artrit, romatizma) nedeniyle oluşan kas ve kemik sorunlarını giderir. İltihap kurutucu etkisiyle çamur banyosu bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Stresi azaltır. Bu nedenle özellikle sporcular veya efor gerektiren ağır işlerde çalışanlar için çok faydalıdır