Batık tüy denilen, içe doğru uzayan kıllar en yaygın ve rahatsız edici güzellik problemlerinden biridir. Genellikle bacaklarda, koltuk altı bölgelerinde ve insanların ağda yaptığı ya da diğer epilasyon yöntemlerini kullandığı diğer bölgelerde olurlar.

Çoğu kişi bu soruna en az bir kere rastlamakla birlikte, kıvırcık ya da kaba saçlı insanlarda daha yaygın görülür. Saçlar cildin altına doğru uzar ve cildin yüzeyinde kırılma problemi yaşanır. Batıklardan nasıl kurtulabilirsiniz şimdi öğrenelim…

Çay ağacı yağı

  • Bacaklardaki batıklar için birebirdir. Jilet darbeleri de dahil olmak üzere pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Bir miktar pamuk üstüne birazcık saf çay ağacı yağı sürün ve tahriş olmuş cilde uygulayın. Hayli güçlü olduğu için daha sonra gül yağı veya Hindistan cevizi yağı ile nemlendirin. Bacaklarınızdaki batıkların kısa süre içerisinde kaybolduğunu göreceksiniz.

Aleovera yağı

  • Aleovera yağının faydalarını bilmeyen yoktur. Birçok konuda fayda sağlayan bu yağ bacaklardaki batıklara da fayda sağlamakta bacakları pürüzsüz olmasına yardımcı olmaktadır. Jiletten kaynaklı cilt tahrişini tedavi etmektedir. Bir aloe vera bitki varsa, yapmanız gereken tek şey aloe yaprağı koparmaktır. Ardından, içerisindeki jeli doğrudan etkilenen bölgeye sürün. Aloe vera bitkisine sahip değilseniz, aloe vera jel satın alabilirsiniz. Bacaklarınızdaki iyileşmeyi fark edeceksiniz.

Hindistan cevizi yağı

  • Cilt için çok faydalı olduğu bilinen hindistan cevizi yağı jiletin kolaylıkla kayarak daha pürüzsüz, daha yakın ve rahatsız edici olmayan bir tıraş yapmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda içerisindeki antiseptik özelliği dolayısıyla deriyi nemlendirirken kesikleri, yanıkları ve deri döküntülerini iyileştirmektedir. Yapmanız gereken tek şey, jilet öncesi ince bir tabaka halinde tüylere hindistan cevizi yağı uygulamak ve gerekirse tekrarlamaktır.